Первомайські пристрасті напередодні виборів

Місто Первомайськ, яке під час кожних виборів на слуху, цьогоріч не зраджує традиціям. У місцевих виборах за крісло мера змагатимуться аж 12 кандидатів від різних політсил. Серед них є як «старі», так і «нові» обличчя, а от кому пощастить — невідомо, не зважаючи на чисельні прогнози, самовпевненність окремих кандидатів у власну перемогу та, власне, припущення електорату.

Напередодні виборів спілкування з мешканцями залишило дещо змішаний присмак.Здивувало те, що поза камерою, «не для друку», люди ладні були висловлювати своє обурення багатьма речами, а от відкрито — ні. Від гріха подалі. Хтось посилався на звичайний страх ( «Ви поїдете, а нам тут жити»), хтось спочатку дав згоду на коментар, а потім «увімкнув задню», мотивуючи тим, що «погарячився», інші аргументували так: якби не вибори, ми б багато чого розповіли, а так — вибачайте, не можемо.

Що цікаво, серед останніх були, власне, кандидати, котрі не лише мають твердий намір змінити життя у Первомайську на краще, а й упевнені у своїй перемозі! Втім,наважилися висловити свою думку без остраху лише екс-мер Первомайська Василь Гніденко та кандидат-самовисуванець- активіст Абубакіров Денис.

Так, колишній мер Первомайська Василь Гніденко, який керував містом з 1998 по 2000 рр., відразу зазначив: до влади не можна допускати людей зовсім без досвіду, а також тих, хто засвітився у корупційних скандалах.Втім, на уточнююче запитання, чи є такі серед бажаючих сісти в кресло мера Первомайська на нинішніх перегонах, пан Василь відповів стисло й дипломатично: «Все місто про це знає».

Згадавши один з таких скандалів, який тривалий час лихоманив Первомайськ і набув розголос у регіональних ЗМІ, у колишнього очільника Первомайська запитали, чи не мав він на увазі кандидата в мери Тимура Глушка?

У відповідь пан Василь коректно пояснив: донедавна він і сам був депутатом від «Батьківщини», але, не погоджуючись з позицією тодішнього керівництва партії як районного, так і обласного рівня,і не поділяючи погляди конкретно Тимура, покинув фракцію.

«Про Тимура нічого не можу сказати, окрім того, шо його справою займалися правоохоронні органи», — сказав пан Василь, а опісля додав: сам він нині балотується до міськради від  Європейської солідарності, і дуже радий, що у команді з ним і його колишні учні Володимир Вовк, кандидат в мери, та Василь Барський, який у списку ЄС йде першим номером.

«Це мої колишні учні. Я за фахом вчитель математики, тому дуже задоволений, що вони зараз беруть участь у перегонах, а я разом з ними», — сказав екс-мер Первомайська.

Також пан Василь акцентував: кандидат в мери Володимир  Вовк, на відміну від інших, людина не заплямована,і питань до нього нема. Взагалі-то хотілося почути й від самого Вовка, яким чином він спробує «підняти з колін» Первомайськ, відродити його колишню славу як промислового міста, та ще багато інших, але, на жаль, не вдалося.Тож лишилося тільки споглядати кремезну постать у білосніжній сорочці лише на білбордах.

У розмові з Василем Гніденко не обійшли увагою і тему жінки в політиці. Як відомо, на цьогорічних перегонах змагатимуться разом з чоловіками за посаду мера у Первомайську діючий очільник міста Людмила Дромашко, Наталя Сабліна,та Оксана Пастушок.

Остання кандидатка – це сестра нинішнього нардепа від Миколаївщини Максима Дирдіна. Обоє — діти досить відомої в області людини, успішного бізнесмена Євгена Дирдіна.

На питання про шанси Оксани у нинішніх мерських перегонах, пан Василь відповів наступне:

«Та ні. На мою думку, воно їй ні до чого. Коли дитина народилася в сім’ї мільйонера, і сьогодні представляє досить успішне підприємство, яке створив її батько, то, вибачте, — наші проблеми в місті їй ні до чого. Вона — дуже гарна як мати, дружина, вона — прекрасний керівник, гарна донька, сестра народного депутата. Але не як міський голова.Підкреслю: Я не маю нічого проти неї особисто, але вважаю, що воно їй ні до чого. Це, напевне, мета сім’ї — поставити ще одну «пташечку» ( рос. «галочку») у досягненнях сім’ї…», — висловив свою особисту думку Василь Гніденко, додавши, що остаточне слово — таки за виборцями, а вибори для того й вибори, щоби люди обирали.

«Думаю, наші виборці вже поінформовані, досвідчені, тож все буде добре», — сказав екс-мер Первомайська.

А от інший співрозмовник — кандидат самовисуванець на пост мера Абубакіров Денис — у своїх висловлюваннях був більш категоричним.

За його словами, якщо до влади після 25 жовтня прийдуть «старі» обличчя, «Первомайську буде дупа».

Втім, «дупа», за його ж словами, може статися, коли до влади прийдуть і ті, хто бере участь у перегонах в ролі «темної конячки» — тобто ті люди, яких просувають  зацікавлені у виборах особи, котрі є просто «гаманцями» кандидатів-дилетантів,і використовують останніх як ширму для вирішення виключно своїх справ та відстоювання власних інтересів.

Якщо врахувати, що «гаманці» зазвичай розкладають «яйця у різні кошики», то думка Дениса має право на існування. І ідейність у перегонах сьогодні дуже велика рідкість-натомість все більше укорінюється суто прагматичний підхід до процесу. Інакше кажучи, політика для багатьох просто перетворилася у бізнес, де здебільшого змагаються ресурси, а не особистості.

Свята переконаність Абубакірова в те, що таке явище все ж можна змінити, викликає повагу, але водночас дещо нагадує утопічну мрію. Принаймні, у реаліях сьогодення.

Та й сам активіст на власному досвіді мав змогу переконатися в цьому, коли вступив у двобій за правду з місцевими можновладцями і… програв його.Однак це не зупинило Дениса, і він вирішив взяти участь в перегонах, аби довести розпочату справу до кінця.

Водночас кандидат поділився, що має документальні докази своєї правоти, і після виборів обов’язково передасть їх правоохоронним органам. Мова -і про махінації з землею Первомайська, і про підробку документів окремими місцевими «небожителями», і про «дивну» приватизацію окремих об’єктів у місті.

«Мене не зупинить ніщо, і ніхто не залякає. І коли я стану мером, то разом з нашою громадською організацією освіжимо у пам’яті правоохоронців усі ганебні справи, які вчинялися у Первомайську проти громади» — сказав активіст-кандидат.

На фоні цього пригадалися слова ще одного співрозмовника, з яким ми спілкувались «не на камеру». Людина, яка має відношення до виконавчої влади, на питання, чому діюча влада допускає такі «гембелі» у своїй діяльності, зазначила: справа у цінностях. Сьогодні вони зовсім інші, аніж були колись. А пошук компромісних рішень ускладнюється пануванням ринкових відносин, де всі між собою тісно пов’язані.

Воно то зрозуміло, що економіка, попри все, живе за своїми законами, але  ж не все у цьому житті виміряється виключно шелестом купюр. І під час виборів таки варто пам’ятати про цю істину. Кожному.

Автор: Вікторія Ніколаєнко

Поделиться: