Кандидат на посаду ректора МНУ імені В. О. Сухомлинського Оксана Філатова: «Наш університет має розпочати нову сторінку життя, нову філософію розвитку і зайняти гідне місце серед українських та європейських вузів»

15 травня 2018 року в Миколаївському національному університеті імен В. О. Сухомлинського відбулися вибори ректора. Вперше за історію існування закладу у виборах взяли участь усі викладачі, адже на попередніх виборах (7 років тому) голосувала лише сотня обраних делегатів.

Про хід виборчої кампанії кандидата, яка вийшла в другий тур – доктора філологічних наук, професора, завідувача кафедри української мови і літератури Оксани Філатової запитав головний редактор сайту Rupor.net.ua Дмитро Вакарь.

Як Ви оцінюєте перебіг виборчої кампанії, підготовку до дня виборів?

Від дня оголошення виборів в університеті помітно активізувалася «робота» тих, хто хотів, щоб нічого не змінилося, щоб усі залишилися на «теплих» місцях, мали свої премії і доплати. Можна подивитися на склад оргкомітету, на склад виборчої комісії і стане зрозуміло – адміністративний ресурс діє. Адміністрація вузу будує свою роботу «нафталіновими» методами: тиск на кафедри, тотальний популізм, робота зі студентами, протягом року їх проблеми не помічали, а тут почали раптово все вирішувати. Мої колеги мають зрозуміти, що було достатньо часу, щоб навести лад в нашому вузі. Раз цього не відбулося – потрібні кардинальні зміни.

Під час дуже короткої виборчої кампанії довелося шукати шляхи, як дійти до людей, як донести свої думки, програмні засади. За весь період виборчих перегонів зустрілася з багатьма людьми, обговорила свою програму. Зустрічі були різні – на одних було багато питань, на інших – люди ділилися наболілим. А лейтмотивом було – чому до викладачів вимог багато, безліч звітів, планів, а керівництво бездіяльне та безініціативне. Скажу більше: керівництво не підтримує ініціативних, креативних викладачів, створило умови, при яких будь-які пропозиції призупиняються на рівні кафедр. Система організації діяльності нашого університету потребує реформування та децентралізації, бюрократична машина до такої міри розрослася, що вже не здатна продукувати ідеї та плани, а лише видавати вказівки та збирати звіти.

Що Ви можете сказати про склад кандидатів на посаду ректора університету?

Ви вже усіх кандидатів знаєте… Це нинішній ректор з величезним управлінським досвідом… Треба віддати йому шану за все, що він свого часу зробив для університету.

Народний депутат Тарас Кремінь, який нам усім поставив дуже високу планку, до чого має прагнути керівник і колектив сучасного університету. Дуже дякую йому, що він мене зараз підтримує.

Це ми – «робочі лідери» – завідувачі кафедр (В. Черно, І. Наконечний). Справді, ми вболіваємо за місце нашого закладу серед інших вишів. Що б там не говорили, ми не посади ділимо, а працюємо кожен на своєму місці, щоб університет вийшов із кризи. За кожним із нас – колективи кафедр, факультетів.

І це наші колеги з інших вишів С. Пронь і Н. Євдокимова.

Яке ваше ставлення до результатів голосування?

Як на мене, результати показові: у колективі окреслилися дві частини. 230 осіб – це ті, хто не хоче нічого змінювати, кого залякали майбутніми «проблемами», навіть тим, що бюлетені можна ідентифікувати і вказати, хто голосував проти чинного ректора.

І 200 працівників, які прагнуть змін у керівному складі, які розуміють, що подальша безініціативність керівника – це відсутність інвестицій до нашого університету, відсутність підтримки міської, обласної влади, міністерства призведе до знищення університету.

Хочу зауважити, що серед 230-ти прихильників ректора – це 44 непедагогічні працівники, які обрані з неприхованим використанням адміністративного ресурсу, зловживанням службовим становищем. Тобто, якщо відняти їх, можна зробити висновок: охочих до змін дуже багато! Більш того, у нас потужний професорсько-викладацький склад, який спроможний при підтримці нового керівництва гідно та якісно навчати, продукувати якісний інтелектуальний продукт.

І з нами студенти – активна молодь, яка не хоче отримати диплом комунального вищого навчального закладу, а хоче пишатися тим, що є випускниками національного університету. Я знаю, який шалений тиск здійснюють на студентів окремі викладачі та декани, сподіваючись і надалі використовувати старі форми та методи навчання. Потрібно зрозуміти: час змінився, суспільство та держава потребують інноваційних методів як навчання, так і організації роботи вузу.

Чи не збираєтеся знімати свою кандидатуру?

Звичайно, ні. Як я можу знехтувати тими людьми, які мені повірили, які за мене проголосували? Цього не буде. До того ж, я говорила з усіма іншими кандидатами: вони підтримують мене. Тарас Дмитрович [Кремінь – ред.] про це заявив одразу після підрахунку голосів. До того ж, дякую за підтримку Андрію Вадатурському, іншим народним депутатам України, очільникам міської, обласної влади, з якими плідно спілкуюся.

Ігор Наконечний і Валерій Черно теж готові працювати разом у єдиній команді. З моїх прихильників та добровільних помічників ніхто не претендує на високі посади, всі розуміють, яка відповідальність очікує керівництво нашого університету після закінчення виборів. І кого б не обрали, «по-старим рельсам» життя у нашому вузі продовжуватися не буде. Прийшов час перезавантаження, іншого варіанту не існує.

Уявімо, що Ви перемагаєте у другому турі. Якими були б Ваші перші кроки?

Найперше – це потрібно завершити навчальний рік. Студенти не мають страждати від усіх коливань системи. Випускники мають вчасно отримати дипломи, усі інші – скласти сесію і піти на канікули. Одразу треба займатися вступною кампанією, планувати роботу на наступний навчальний рік. Візьмемося за створення Наглядової ради, розділимо обов’язки між вченою радою і ректором. Проведемо заходи з ребрендінгу нашого університету, розробимо концепцію профорієнтаційної роботи, перезавантажимо структурні підрозділи, надамо більше повноважень кафедрам, створимо належні умови навчання та відпочинку студентам. Я знаю, що буде дуже важко, але ще важче стояти осторонь, коли знищується рідний університет, кращі викладачі переходять працювати в інші виші.

Впевнена, що Миколаївський національний університет імені В.Сухомлинського має розпочати нову сторінку життя, нову філософію розвитку і зайняти гідне місце серед українських та європейських вузів.

Про Вас говорять, що Ви занадто багато працюєте. Це так?

Я вмію працювати, але я і вмію відпочивати (посміхається). Дуже багато встигаю протягом дня, тому що розподіляю свій час. Зі мною на кафедрі працюють викладачі, студенти – у нас немає конфліктів, чітко розподілено обов’язки, кожен знає, за яку частину спільної роботи він відповідає. Ми з моєю маленькою командою (і це лише 8 викладачів!) встигаємо дуже багато. Озираюсь на минулий рік: і Міжнародна наукова конференція, і випуск двох фахових збірників, і перемоги в конкурсах, і оформлення заявки на грант, і безліч заходів зі студентами, і найбільший серед усіх вишів Миколаєва набір на наші спеціальності…

Дякуємо за розмову і бажаємо лише перемоги!

Поделиться: